برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

ترفند های ایمنی برای تعمیرکاران موبایل

نوشته شده در تاریخ1 ماه پیش 107
دوست داشتن1

ترفند های ایمنی برای تعمیرکاران موبایل در تعمیر گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی بسیار حیاتی است. اجزای داخلی یک گوشی هوشمند بسیار حساسند، به ویژه نسبت به تخلیه الکترواستاتیک یا ESD. با رعایت نکات ایمنی، می‌توانید از هر گونه آسیب ناخواسته به PCB گوشی هوشمند جلوگیری کنید.

اگر در حوزه تعمیرات موبایل فعالیت دارید و از تدابیر ایمنی  استفاده می‌کنید، مشتریان شما متوجه خواهند شد که شما سازماندهی خوبی دارید و به طور کامل تجهیز شده‌اید. به یاد داشته باشید که این موضوع برای جذب مشتریان بیشتر اغلب تاثیر گذار است.

با داشتن تجهیزات و اطلاعات کافی، همیشه نسبت به رقبای خود مشتریان بیشتر و راضی‌تری جلب خواهید کرد.

گوشی‌های هوشمند مدرن هزینه‌ی زیادی دارند و هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را برای تعمیر به کسی بدهد که به خوبی تجهیز یا سازماندهی نشده است. در زیر چندین راهکار و تدبیر ایمنی برای تعمیرات موبایل آورده شده‌ است.

نکات ایمنی لازم در تعمیرات موبایل: راهنما و دستورالعمل

1. استفاده از میز کار ESD-Safe:

تعمیر هر گونه دستگاه الکترونیکی باید همیشه بر روی یک میز کار یا تخته کار ESD-Safe انجام شود. این نوع میز یک سطح از جنس مقاوم به ESD دارد که روی آن یک لایه پد ESD-Safe قرار دارد. کل میز، شامل پد ESD و شخص تعمیرکار، به درستی زمین شده‌اند. این موضوع سبب می شود دستگاه یا گوشی از آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن در امان بماند.

ترفند های ایمنی برای تعمیرکاران موبایل

2. استفاده از ابزارهای مناسب ESD-Safe:

همواره از ابزارهای حرفه‌ای و با کیفیت تعمیرات موبایل استفاده کنید. از ابزارهای اختصاصی برای دستگاه خاصی که قصد تعمیر آن را دارید، استفاده کنید. از ابزارهای کیفیت پایین یا جایگزین خودداری کنید.

3. حفاظت در برابر ESD:

از لباسها و وسایل حفاظتی ESD-Safe مانند دستکش‌ها، کفش‌های ESD-Safe، دستبند مچ‌بند ضد استاتیک و کت‌های حفاظتی ESD-Safe استفاده کنید. این اقدامات با هم اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ الکتریسیته ساکن اضافی از بدن شما به دستگاهی که در حال تعمیر آن هستید منتقل نمی‌شود.

 ESD-Safe

4. استفاده از پد نسوز ESD-Safe:

پد های نسوز تعمیرات موبایل به صورت آماده و با هزینه کمی در دسترس هستند. هرگاه یک گوشی هوشمند را باز کنید، همه قطعات را در قسمت‌های جداگانه این پد قرار دهید. این کار زمانی که در حال بازسازی گوشی هستید، کار شما را آسان‌تر می‌کند، چرا که نیازی به یادآوری این ندارید که قطعات را کجا قرار داده‌اید.

ESD-Safe pad

5. به دقت با قطعات حساس برخورد کنید:

بسیاری از قطعات گوشی هوشمند بسیار حساس هستند. از آنها مراقبت کنید. به عنوان مثال، مطمئن شوید که LCD خدشه‌دار نمی‌شود و اتصالات و کابل‌های اتصال را با دقت و حساسیت بالا دستکاری کنید چرا که بسیار حساس هستند.

در برخورد با باتری های باد کرده جانب احتیاط را رعایت کنید. من شخصا تجربه ی ترکیدن باتری پشت میزکار تعمیراتم را داشته ام. که در جریان آن لباس و بخشی از بدنم سوخت. خیلی خوش شانس بودم که به صورت و چشمانم آسیبی وارد نشد.

ترفند های ایمنی برای تعمیرکاران موبایل

6. مراقبت از هویه و جایی که هویه را قرار می دهید:

هویه و پایه ی آن باید با دقت استفاده و دستکاری شوند. این وسیله ممکن است خطر آفرین بوده و به دستگاه و حتی به خود شما آسیب برسانند. همینطور هیتر هوای گرم نیز هوا را با دمای بالا ایجاد می‌کند.

مطمئن شوید که جهت نازل درست است. هنگام استفاده نکردن از این مدل دستگاه ها ، آن را خاموش کنید. به همین ترتیب با ایستگاه دسته هیتر و هویه باید با دقت برخورد شود.

همیشه دسته ها را روی نگهدارنده ی مخصوص خود قرار دهید و آن را روی میز رها نکنید.

تعمیرات موبایل گاهی نیازمند استفاده از مایعات بسیار قابل اشتعال مانند IPA و پاک کننده های چسب هستند که باید در مکان مناسب قرار داده شوند تا از وارد آمدن حرارت بالا به آن ها جلوگیری شود.

7. استفاده از دستگاه های تهویه ی دود :

استفاده از دستگاه‌های لحیم‌کاری در تعمیرات الکترونیکی همواره با تولید دودی همراه است که می‌تواند حاوی مواد مختلف و مضر برای سلامتی باشد. برای حفاظت از کارکنان و ایمنی محیط کار، اطمینان از دستگاه تهویه مناسب نظیر هودها یا فیلترهای دود ضروری است.

همچنین، لباس‌های مخصوص لحیم‌کاری و ماسک حفاظتی با فیلتر مناسب باید توسط کارکنان استفاده شوند. استفاده از لحیم‌کارهای حاوی منیزیم و رعایت اصول ایمنی از دیگر راهکارهای کاهش خطرات ناشی از دود لحیم‌کاری است.

 آموزش به کارکنان در مورد نکات ایمنی و استفاده صحیح از تجهیزات حفاظتی نقش اساسی در جلوگیری از اثرات مخرب این دود بر سلامتی آنان دارد.

smoke-extractor-fan

8. قطع اتصالات برق قبل از ترک محیط کار : 

این یک تدبیر اساسی ایمنی است تا از هرگونه حادثه یا خسارت احتمالی جلوگیری شود. اتصالات برق می‌توانند به عنوان منابع پنهان برق باقی بمانند و در صورت ترک محیط کار، احتمال خطر افزایش می یابد. از قطع کردن اتصالات برق مطمئن شوید و اگر امکان دارد، کنتور برق را خاموش کنید.

در این مورد نیز احترام به اصول ایمنی و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می‌تواند خطرات را به حداقل رسانده و امنیت شما و محیط کار را تضمین کند.

9. مراقبت از داده‌های مشتری:

بسیاری اوقات نیاز به انجام تنظیم مجدد سخت‌افزاری یا نصب مجدد سیستم عامل یا IMEI در یک گوشی هوشمند دارید. در طول این فرآیند، داده‌های ذخیره‌شده در حافظه گوشی و حتی کارت حافظه خارجی ممکن است حذف شوند. این داده برای برخی مشتریان ممکن است بسیار مهم باشد. پس مطمئن شوید که پیش از انجام هر گونه تنظیم مجدد، تمام داده‌ها را پشتیبان گیری کرده‌اید.

توجه: بسیاری از تعمیرکاران از حفاظت ESD استفاده نمی‌کنند. بسیاری از آن‌ها حتی در مورد ESD اطلاع ندارند.

همیشه بهتر است که این نکات ایمنی را رعایت کنید.آیا شما به عنوان یک تعمیرکار موبایل این نکات را رعایت میکنید؟

منبع مقاله : https://phonelife.com.au/mobile-phone-repairing-safety-tips/

محصولات مرتبط
نوشته‌های مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
روش های ارتباط با ما