ابزارآلات تعمیرات موبایل

ابزارآلات تعمیرات موبایل

لیست ابزارها و تجهیزات حرفه ای تعمیرات موبایل

 شغل تعمیرات موبایل امروزه به عنوان یکی از پر در آمدترین مشاغل در سطح کشور مطرح است.شما با هر سطح تحصیلات و بدون محدودیت سنی میتوانید در این شغل وارد شوید البته ناگفته نماند که علاقه و انگیزه ی شما به عنوان دو عامل مهم در موفقیت بسیار تآثیرگذار است ,  برای شروع و کسب درآمد در این زمینه نیاز به سختگیری نیست. شما می توانید با تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز تعمیرات موبایل در سطح مبتدی و با اجاره ی یک میزکار کوچک در یک فروشگاه موبایل و یا لوازم جانبی گوشی کار را  آغاز کنید. در این مقاله لیستی از ضروریترین ابزارآلات تعمیرات موبایل را گرد آورده ایم که میتواند برای شروع کار تعمیرات موبایل مناسب باشد.

1.لوپ ها :

اجزای الکتریکی روی برد های موبایل بسیار کوچک هستند برای همین در تعمیر این قطعات لوپ ها به عنوان اولین ابزار تعمیرات حرف اول را میزنند , با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از این ابزارهای بزرگنمایی موجود یافته است , این فراوانی گزینه ها بسیار خوب است اما انتخاب را دشوار میکند.

.

.

.

 راهنمای جامع در انتخاب بهترین نوع لوپ کلیک کنید. 

2.هیتر و هویه:

هویه به عنوان یک ابزار اساسی در اتصال و یا جداسازی قطعات روی برد ها استفاده میشود .از هیتر نیز برای جداسازی اجزای داخلی برد که قابلیت دسترسی مستقیم را ندارند (نظیر آی سی ها ) استفاده میشود . بعضی از دستگاه های چند منظوره هیتر و هویه را در کنار هم دارند نظیر هیتر و هویه ی معروف کوییک 715 کوییک 706W+  و یا  gordak 952 اما بعضی به صورت کاملن حرفه ای تر به صورت جداگانه عرضه  میشوند مانند هیتر کوییک TR1300A و یا هویه ی کوییک TS1200A , شما به عنوان تعمیرکار و در سطح مبتدی و یا حرفه ای و بسته به میزان بودجه ای که در اختیار دارید میتوانید یکی از این موارد را انتخاب کنید.

      

راهنمای جامع در انتخاب بهترین هیتر و هویه ی تعمیرات موبایل کلیک کنید.

3.منبع تغذیه:

برای شوک دادن به باتری , شارژ مستقیم باتری , روشن کردن گوشی هایی که در اثر مشکل باتری خاموش شده اند , تست جریان کشی و... مورد استفاده قرار میگیرد , داشتن یک منبع تغذیه از ضروریات هر تعمیرگاه موبایلیست.

4.سپراتور:

برای بلند کردن قطعاتی که با چسب اتصال یافته اند نظیر تاچ , ال سی دی موبایل و درب پشت (در برخی از گوشی ها)  کاربرد دارد .با این وسیله میتوان خطر  شکستگی این قطعات را در هنگام جداسازی از بین برد  یک سپراتور با گرم کردن قطعات در یک دمای خاص تاثیر چسب را از بین برده و باعث سهولت در جدا شدن قطعات میشود .

گاهی تعمیرکاران  از سشوار صنعتی اقدام به بازکردن درب پشت یا جداکردن تاچ از شاسی گوشی میکنند که به دلیل یکنواخت نبودن حرارت،باعث شکستگی قطعات و تحمیل خسارت  میشود.

5.مولتی متر:

در عیب یابی قطعات روی برد الکترونیکی کاربرد دارد , این ابزار دستگاهی برای اندازه گیری کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ , جریان , مقاومت و. .. است.در هر تعمیرگاه موبایلی وجود یک مولتی متر ضروریست . این ابزار در دو نوع آنالوگ( عقربه ای ) و دیجیتال موجود است که البته استفاده از نوع آنالوگ آن دیگر منسوخ شده است.

6.التراسونیک:

این دستگاه برای پاک کردن موارد زیادی مثل جواهرات , ساعت ضد آب , برد های الکتریکی , پروتز های دندانی و... کاربرد دارد , واژه ی التراسونیک به معنای مافوق صوت است با استفاده از این امواج تمام آلودگی چسبیده به سطوح از بین میرود  این دستگاه پر از مایع التراسونیک است که از کف یا دیواره های آن امواج فراصوت آزاد می شود .

7.پیچ گوشتی:

پیچگوشتی ها در اندازه ها و ابعاد مختلف در بازار عرضه میشود هر پیچگوشتی بسته به نوع کاربرد آن ( تعمیرات آیفون یا اندروید) متفاوت است , شما باید به عنوان یک تعمیرکار موبایل  پیچگوشتی های لازم برای باز کردن تمام مدل های گوشی را در اختیار داشته باشید , ست  ابزار موبایل معمولن تمامی مدل ها را دارند و میتوانند گزینه ی مناسبی باشند.

8.چسب uv: 

برخی آن را چسب فرابنفش نیز معرفی میکنند , فرایند اتصالی آن منحصر به فرد است بارزترین مشخصه ی چسب uv آن است که در کمترین زمان ممکن با مقاومت بی سابقه ای خشک می شود , از این چسب در تعمیرات موبایل برای عایق برد استفاده می شود تا قسمتی از برد که دچار آسیب شده است از رسانایی محفوظ بماند , البته باید محل چسب خورده را در معرض تابع اشعه uv گذاشت تا نتیجه ی مد نظر حاصل شود .

9.لامپ uv:

این لامپ ها در کنار چسب uv استفاده میشوند و قادرند در طول موج 365 نانومتر فرایند خشک کردن را فراهم کنند در واقع راز استحکام چسب های uv  لامپ uv است .

10.اسپاتول و قاب باز کن :

همانطور که از نام این وسیله مشخص است  اسپاتول برای باز کردن قاب و درب پشت گوشی مورد استفاده قرار میگیرد معمولن در دو نوع فلزی و پلاستیکی موجود است از نوع پلاستیکی آن برای جدا کردن فلت های داخلی نیز میتوان استفاده کرد البته از پیک (قطعه ی نارسانا ) هم میتوان در باز کردن قاب موبایل استفاده کرد و داشتن این وسیله ی کوچک در کنار سایر ابزار خالی از لطف نیست .

11.پنس ها:

در هنگام لحیمکاری و برای برداشتن قطعات ریز موبایل پنس ها میتوانند بسیار کمک کننده باشند پنس ها در مدل های مختلف (سرکج ,سرصاف و...)و در جنس ها و اندازه ی مختلفی موجود است که همین عامل باعث تفاوت قیمت این ابزار کاربردی شده است.

12.تیغ و کاتر :

انواع تیغ ها وجود دارد که ممکن است در حین تعمیر برد موبایل به آن نیاز داشته باشید , یک تیغ و کاتر حرفه ای میتواند سیم های مختلفی مانند سیم جامپر را قطع کند از این وسیله برای خراشیدن برد در موارد خاص نیز استفاده میشود.

13.تمیز کننده برد/تینر:

این محلول( تمیز کننده برد) برای پاک کردن برد قبل از تعمیر استفاده میشود.با از بین بردن گرد و غبار و سایر آلاینده ها از کیفیت انجام کار در مراحل بعدی اطمینان خواهید یافت.حواستان باشد از مواد با کیفیت استفاده کنید چرا که ممکن است برد آسیب ببیند.

14.سیم لحیم:

در کار لحیم کاری از 2 نوع سیم لحیم میتوان استفاده کرد :سیم لحیم با سرب و سیم لحیم بدون سرب.اکثر تعمیرکارها از سیم لحیم های با سرب استفاده میکنند چرا که در دمای پایین تری ذوب میشود اما برای سلامتی خطر دارد و باید در محیط با تهویه مناسب استفاده شود و اقدامات لازم برای ایمنی باید انجام گیرد.

سیم لحیم های بدون سرب برای سلامتی هیچ خطری ندارند اما در دمای بالاتری ذوب می شوند.

 توصیه ی ما این است برای حفظ سلامتی خود از هر نوع سیم لحیمی که استفاده میکنید در کنارش از دستگاه تهویه یا همان فن دود کش  استفاده کنید. چرا که دود ناشی از سیم لحیم به مرور زمان روی سیستم تنفسی اثرات نامطلوبی خواهد گذاشت.

15.سیم جامپر:

سیم جامپر ها سیم های نازکی هستن که برای اتصال یک نقطه از  برد به نقطه ی دیگر استفاده میشود و تعمیرات خاص تلفن همراه را امکان پذیر میکند.

16.گیره یا نگهدارنده برد :

از گیره و نگهدارنده ی برد برای ثابت نگه داشتن برد موبایل در هنگام تعمیرات استفاده می شود.منظور این است که برد را بدون آسیب به قطعات ضعیف نگه دارید.

17.خمیر قلع :

در کار تعمیرات برای ترمیم پایه های آی سی کاربرد دارد. خمیر قلع بر روی مکان مورد نظر مالیده شده و سپس توسط حرارت ذوب میشود , و باعث ایجاد اتصال بین پایه ی قطع شده و سطح برد میشود .

18.خمیر فلکس:

یک مایع احیاکننده قلع است که در اثر تماس با قلع شکل کروی یا محدب شکل به آن می دهد , این مسئله سبب می گردد کار تمیز تر و نیز اتصالات بهتر ایجاد شود .همچنین خمیر فلکس باعث خوب پخش شدن حرارت شده که موجب بالا رفتن تحمل گرما توسط قطعات شده و از سوختن آن ها جلوگیری به عمل می آورد و در کنار این خاصیت می توان از آن به عنوان مایع خنک کننده هم استفاده کرد.

19.روغن لحیم :

روغنی که در حرفه ی لحیم کاری به شدت مورد نیاز است و عملا بدون آن کار لحیم به درستی قابل اجرا نیست . روغن لحیم رطوبت برد را بالا برده و با حفظ گرما , باعث شکل مناسب لحیم می شود , سطح برد را روان میکند و لحیم کاری با کیفیت بهتری انجام می شود . از دیگر کاربرد های آن تمیز کردن سطح نوک هویه است.

20.سیم قلع کش:

سیم قلع کش برای برداشتن قلع  اضافه روی برد کاربرد دارد , نحوه ی کار این است که ابتدا سیم را به روغن لحیم آغشته کرده سپس روی قلع اضافه ی روی برد قرار میدهیم و بعد از برداشتن قلع باید آن قسمت از سیم را قطع کنیم .

21.پمپ قلع کش:

قلع کش ابزاری برای برداشتن قلع های اضافی از روی برد هاست . از این ابزار در لحیم کاری استفاده می شود . زمانی که میزان قلع مصرفی در لحیم کاری اضافی بوده و یا نیاز به باز کردن یک قطعه لحیم شده از روی برد باشد ، محل ابتدا قلع اندود شده سپس توسط هیتر و هویه گرم می شود و پس از آب شدن قلع ، می توان توسط این ابزار محل را پاکسازی نمود .پمپ قلع کش توسط مکش هوا , قلع را درون خود جمع می کند , به این صورت که اهرم قلع کش را به طور کامل فشار داده سپس با فشاردادن دکمه ای که روی آن است قلع های ذوب شده را درون خود جمع می کند.

در پایان امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد چنان چه هر سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات مطرح کنید و جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشته شده در 1400-05-04 1 141

1 نظر

  • جواد

    جواد 1400-06-09 پاسخ

    عالی بود خسته نباشید

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

منو