برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

کاربرد روغن فلکس در لحیم کاری و تعمیرات موبایل

نوشته شده در تاریخ7 ماه پیش 487
دوست داشتن0

روغن فلکس یا فلاکس لحیم کاری چیست؟

مایع فلکس یا همان روغن فلکس برای برداشتن اکسیداسیون و سهولت در قلع پذیری  قطعات از روی فیبر مدار چاپی و پایه ی قطعات استفاده میشود.

مایع فلکس یک مایع احیا کننده ی قلع هست که در اثر تماس با قلع شکل کروی به آن میدهد و باعث میشود اتصالات تمیز و بهتر صورت گیرد.

روغن فلکس به عنوان یکی از لوازم تعمیرات موبایل میتواند به تعمیرکاران در جهت سهولت در لحیم کاری بسیار کمک کند.

چرا در تعمیرات موبایل از روغن فلکس استفاده میکنیم:

از ویژگی های  مایع فلکس میتوان به خوب پخش شدن حرارت اشاره کرد که باعث بالا رفتن تحمل گرما توسط قطعات شده و از سوختن و آسیب دیدن آن ها جلوگیری به عمل می آید. و در کنار این خاصیت از خمیر فلکس به عنوان مایع خنک کننده برد نیز میتوان استفاده کرد.

دیگر خواص فلکس:

اکسیدزدائی از سطح بین قطعه و پد pcb

جلوگیری از اکسید شدن لحیم هنگامی که لحیم در حالت مذاب قرار دارد.

باعث کاهش زمان لحیم کاری میشود که به تبع باعث آسیب کمتر به قطعات الکترونیکی حساس به خصوص در برد های موبایل  میشود.

افزایش رطوبت در سطح برد که باعث خنک شدن و افزایش مقاومت در برابر گرمای ناشی از هیتر و هویه میشود و همچنین شکل مناسبی به لحیم می دهد.

در ویدئوی زیر به حل مشکل آنتن دهی یک گوشی آب خورده پرداخته ایم, شما میتوانید کارایی روغن فلکس در تعمیرات موبایل را در این ویدئو به خوبی مشاهده کنید:

تفاوت روغن فلکس و روغن لحیم:

مایع فلکس تقریبا عملکردی شبیه به روغن لحیم دارد, فلکس بر خلاف روغن لحیم با هر حلالی پاک میشود در حالیکه پاک کردن روغن لحیم حتی با تینر  و استون کاری بسیار دشوار است. در صورت عدم شست و شوی برد بعد از لحیم کاری , فلاکس مشکل کمتری نسبت به روغن لحیم در مدار به وجود می آورد. به همین دلیل در تعمیرات موبایل بیشتر از روغن فلکس استفاده میشود.

فلاکس قیمتی ارزان تر از روغن لحیم دارد. در مونتاژ تیراژ بالا توسط حوض قلع  همیشه از فلاکس استفاده می شود.

بهترین روغن فلکس های موجود در بازار:

قبل از خرید روغن فلکس به شرکت سازنده آن توجه کنید, ببینید تا چه حد مشتریان از محصولات این شرکت راضی هستند.

از بهترین روغن فلکس های موجود در بازار میتوان به برند های ریلایف, مکانیک, AMTECH و یاکسون اشاره کرد.

نکات لازم در هنگام خرید روغن فلکس:

در بازار فلکس هایی با عنوان  no clean   به معنای عدم نیاز به شست و شو وجود دارد, این جمله را حتی در مورد فلکس های مرغوب جدی نگرفته و همیشه برد مونتاژ شده و یا تعمیر شده را با الکل پروپانول خالص شست و شو نمائید.

به تاریخ درج شده روی محصول توجه کنید که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد چرا که دیگر عملکرد لازم را نخواهد داشت.

سعی کنید عادت خود را در استفاده از روغن لحیم کنار گذاشته  و از آن فقط به عنوان تمیز کننده ی نوک هویه استفاده کنید ( هر چند احیاکننده نوک هویه خیلی بهتر ار روغن لحیم عمل می کند.)

قیمت روغن فلکس تعمیرات موبایل:

قیمت روغن فلکس بسته به حجم آن و نوع شرکت سازنده متفاوت است. روغن فلکس مکانیک, روغن فلکس AMAOE و روغن فلکس یاکسون, روغن فلکس AMtech  دارای کیفیت بالاتر و به تبع قیمت بیشتری هستند. 

چگونه از خمیر فلکس در تعمیرات موبایل استفاده کنیم:

همانطور که میدانید برد های موبایل بسیار حساس هستند بنابراین لازم است در هنگام استفاده از روغن فلکس بسیار دقت کنیم, مصرف بیش از حد روغن فلکس میتواند آسیب رسان باشد, در هنگام استفاده از روغن فلکس برای کار های حساس بهتر است از روغن فلکس سرنگی و یا ابزار تزریق روغن فلکس استفاده کنیم به این ترتیب در مصرف زیاد روغن فلکس صرفه جویی به عمل آمده و کنترل بیشتری روی میزان مصرف آن خواهیم داشت. ابزار تزریق فلکس در مدل های  سرنگ شیشه ای تزریق فلکس, پلاستیکی و فلزی در بازار موجود است.

روغن فلکس لحیم کاری چیست؟

مضرات استفاده از روغن فلکس:

در هنگام استفاده از روغن فلکس به دلیل بخارات سمی ناشی از آن حتما از دستگاه تهویه ی دود و ماسک استفاده کنید, چرا که این بخارات به مرور زمان اثرات نامطلوبی بر سیستم تنفسی میگذارد.

فلکس جامد یا رزین تعمیرات موبایل:

رزین یا فلکس جامد یک نوع از انواع روغن فلکس موجود در بازار است که به دلیل شکل جامد به فلکس سنگی نیز معروف است. از این ماده در روش های عیب یابی برد موبایل و سایر برد های الکترونیکی استفاده میشود, به این ترتیب که نوک هویه را به این ماده آغشته کرده و گرمای ناشی از هویه باعث ایجاد دود از رزین میشود, سپس برد مورد نظر را کاملن به دود آغشته میکنیم با اتصال برد به منبع تغذیه و تزریق ولتاژ,  قطعه ای از برد که به دلیل آسیب دیدگی دارای حرارت بیشتر است با ذوب شدن رزین خود را نشان میدهد.

خلاصه:

لحیم کاری از جذاب ترین بخش های الکترونیک و تعمیرات موبایل است. قطعات الکترونیک جهت اتصال روی برد نیاز به یک اتصال دهنده دارند, این اتصال دهنده باید هم زمان خاصیت رسانایی, سبک بودن جذب شدن بین برد و قطعه را داشته باشند و از این رو استفاده از یک ترکیب رسانایی به اسم قلع مرسوم شده است معمولن در قلع ها ترکیبی از سرب و روغن وجود دارد که برای اتصال نیاز به حرارت دارند.

حرارت ایجاد شده باعث میشود در سطح برد انفعالات شیمیایی ایجاد شود. در چنین شرایطی خطر اکسید شدن مدار و پایه های اتصالات را تهدید می کند, برای جلوگیری از این مشکل که باعث صدمات جدی به برد میشود باید از روغن فلکس یا همان خمیر فلکس استفاده کرد.

سخن آخر:

ما در 1200mobile با واردات مستقیم انواع ابزار و تجهیزات تعمیرات موبایل و لوازم مصرفی سعی کرده ایم در کنار کیفیت بالای محصول ارزان ترین قیمت ها را در سطح کشور رقم بزنیم, بنابراین اگر قصد خرید لوازم تعمیرات موبایل را دارید 1200mobile  میتواند یک انتخاب مطلوب برای شما باشد. همینطور در صورت نیاز به دریافت مشاوره میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید. 

ارسال نظر
پاسخ دهید
روش های ارتباط با ما